انتشارات کتابستان, معرفی و نقد کتاب

رمان چابک سوار، روایت منتقم

چابکسوار

« مختار بن ابی عبیده ثقفی » مشهور به مختار شخصیتی تاریخی است که سال ها مورد اختلاف بسیاری از اهالی تاریخ بوده است.

شخصیتی که برای عده ای سفید، برای عده ای دیگر خاکستری و برای گروهی حتی سیاه است.

اما مختار هرچه که باشد و هرکه باشد شخصیتی مهم و جذاب و تاثیر گذار در تاریخ خصوصاً در تاریخ اسلام و تشیع است.

شیعیانی که به جنبه ی انتقام گیری مختار از دشمنان اهل بیت و مسببین شهادت امام حسین (ع) و یاران او توجه خاصی دارند و همین امر باعث ایجاد علاقه نسبت یه مختار ثقفی در دل های آنان می شود.

نویسنده ی رمان « چابک سوار» به سراغ این شخصیت بحث برانگیز و زمانه و چگونگی زیست او رفته است.

او شجاعت و ایستادگی مختار را می ستاید و او را مصداق آیه ی : اشداء علی الکفار.. می بیند اما درعین حال قدرت طلب بودن او را نیز تایید می کند.

قصه از آن جا شروع می شود که نویسنده به طور اتفاقی سفری به عراق می کند و در آن سفر از طریق یک فروشنده ی دوره گرد به کتابی قدیمی و کم یاب دست پیدا می کند که در آن از قیام مختار گفته شده است نویسنده قصد دارد که کتاب را با خود به ایران بیاورد اما با از راه رسیدن بعثی های عراق ناچار می شود که کتاب را در جایی پنهان کند…

رمان در سه بخش اتفاق می افتد و در هر بخش راوی قصه عوض می شود و هر راوی زبان مختص به خودش را دارد.

نویسنده در عین این که تلاش کرده است که به تاریخ پایبند باشد اما از فرم داستان و خیال پردازی ها و شخصیت پردازی هایی که لازمه ی یک رمان موفق است نیز غافل نبوده است.
رمان از تصویر سازی های خوبی برخوردار است آن گونه که شما همانند دیدن یک فیلم صحنه ها را واقعی و ملموس حس می کنید.

قیام مختار و ارتباط آن با مسئله ی عاشورا حادثه ای حسی را برای مخاطب رقم می زند و در دل هر محب اهل بیت شوری بر می انگیزد آن جا که از قول مختار می خوانیم ؛

« من به مولایم قول داده ام که انتقام خون برادرش را بگیرم، تا همه ی قاتلان را مجازات نکنم از پای نخواهم نشست؛ مگر کسانی که در عهد و پیمان من باشند »

همان گونه که روایت زندگی و قیام مختار در سریال مختار نامه برای مخاطب تلویزیون دیدنی و جذاب بود همان قدر جای خالی کتابی که از مختار بگوید در ادبیات داستانی ایران خالی بود که به لطف رمان چابکسوار این مهم به انجام رسید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.