صادق چوبک

صادق چوبک؛ زادۀ ۱۴ تیرماه سال ۱۲۹۵ در بوشهر، نویسنده و مترجم ایرانی است.

پدر او یکی از تاجران و بازاریان معروف بوشهر بود ، اما هیچ‌ وقت پسرش را وادار به آن نکرد که راه او را ادامه دهد و خود صادق چوبک نیز هیچ‌ گاه میلی به آن نشان نداد که در راه تجارت قدم بردارد. تمام نشانه‌ ها از دوران کودکی و نوجوانی او دال بر این بود که او شخصیتی ادبی و فرهنگی دارد. همیشه مشغول مطالعۀ کتاب بود و چیزی جز کتاب را در زندگی خود ارزشمند نمی‌ دید.

چوبک در جوانی و در همان زمان که دیپلم ادبی خود را اخذ کرد تصمیم به ازدواج گرفت و دختری به نام «قدسی» که خودش او را همیشه «قدسی خانم» خطاب می‌ کرد را مورد پسند قرارداد و با او ازدواج کرد و حاصل آن دو پسر به نام های روزبه و بابک شد.

اولین کتاب وی در سال ۱۳۲۴ با عنوان «خیمه شب» منتشر شد و چند سال پس از آن یعنی در سال ۱۳۲۸ بود که صادق چوبک اثر مشهورش «انتری که لوطی‌ اش مرده بود» را به چاپ رساند. این اثر شامل سه داستان و یک نمایشنامه بود و از آثار مورد توجه ادبیات داستانی ایران محسوب می‌ شود.
بعد از موفقیت این رمان، «تنگسیر» را به انتشار رساند که مُهر تأییدی بر تمامی فعالیت‌ های نویسندگی و ادبی صادق چوبک بود و پس از «تنگسیر» هم «سنگ صبور» به بازار آمد و جایگاه صادق چوبک را به‌عنوان یک نویسندۀ نوآور تثبیت کرد.

«تنگسیر» تنها یک رمان ایرانی نبود بلکه خیلی زود جهانی شد و از این اثر ۱۸ ترجمه در ۱۸ زبان مختلف موجود است.

صادق چوبک در اواخر عمر بینایی اش را از دست داد و روز ۱۳ تیر ماه سال ۱۳۷۷، در سن 82 سالگی در برکلی آمریکا درگذشت و بنا به وصیتش یادداشت ‌های منتشر نشده اش را سوزاندند. همچنین بنا به درخواست خودش جسدش را نیز سوزاندند.

کتاب‌های این نویسنده را در کتابستان ببینید!

نمایش یک نتیجه

نمایش 12 24 36
انتشارات
  • جاویدان
  نویسنده
   • صادق چوبکصادق چوبک
   وضعیت
    • دارای تخفیف
    • موجود در انبار